• História školy

• História Základnej školy v Ladomirovej siaha do roku 1944, keď tu začali vyučovať manželia Mlynáričovci. Od roku 1947 až do roku 1973 bolo vyučovanie dvojsmenné, v dvoch triedach.

V novovybudovanej modernej školskej budove sa začalo vyučovať v školskom roku 1973/74, s počtom žiakov 73. Riaditeľom štvortriednej základnej školy bol v tom čase Michal Demjan, ktorý prevzal funkciu po odstupujúcom riaditeľovi Petrovi Senajovi. Po ňom nasledovali Matij Mikuláš, v šk. roku 1978/79, Džmura Vasiľ v šk. roku 1980/81. Od septembra 1991 bola riaditeľkou ZŠ Mgr. Maňková Viera. V roku 1995 sa riaditeľkou stala Mgr. Oleárová Eva.

Do roku 1997 vyučovali v Ladomirovej títo učitelia: Anna Škripeková, Mária Vodilová, Oľga Sabolová, Viera Paňková, Juraj Ščerba, Helena Ducárová, Mgr. Helena Štefancová, Eva Rodáková, Margita Baslárová, Ing. Renáta Uramová, neskôr pribudli Mgr. Vladimír Pasnišin, Mgr. Martina Semanová, Mgr. Darina Kurucová.

Pri škole od roku 1974 bola zriadena školská družina s dvoma oddeleniami, ktoré viedli vychovávateľky Mária Nováková a Zuzana Petnuchová, neskôr Helena Ducárová, Anna Mindeková, Ľubomíra Jesenská, Ivana Tupyová, Jana Štešková.

ZŠ prešla za roky svojej existencie mnohými opravami, úpravami priestorov a okolia školy

( materská škola, školská jedáleň, malá telocvičňa, plynová kotolňa, počítačová miestnosť, multifunkčné ihrisko v areáli školy, nultý a prvý ročník pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, ...) , ale i tak si zachovala svoj pôvodný vzhľad. V júni 2012 sa konala výmena okien budovy ZŠ.

V roku 2002 v rámci presunu kompetencií na obec ZŠ Ladomirová bola delitimovaná pod Obec Ladomirová a obec sa stala jej zriaďovateľom. Výberovým konaním prešla doterajšia riaditeľka Mgr. Eva Oleárová a ostala riaditeľkou až po súčasnosť.

V šk. roku 2011/2012 s počtom žiakov 47 pôsobia v našej škole učiteľky: Mgr. Adriána Frančáková, Mgr. Lenka Bokšanská, Mgr. Slávka Červeňáková, Mgr. Ľudmila Fabriciová, asistentka v 1. ročníku Ivana Tupyová.

V šk. roku 2011/2012 zavádzame nultý ročník. K spestreniu činnosti prispieva aj práca v ŠKD, kde sa deti pod vedením vychovávateľky Ľuby Vasilenkovej pripravujú na vyučovanie a venujú sa rôznym aktivitám.

V šk. roku 2011/2012 sa zriadilo Školské stredisko záujmovej činnosti pri ZŠ Ladomirová na aktívne trávenie svojho voľného času, pre oddych a regeneráciu duševných a fyzických síl. Žiaci sa zapájali do 4 záujmových útvarov:

Futbal - príprava    -   M. Džurban

Tanečný útvar        -   I. Tupyová

Spevácky útvar       -  Mgr. Ľ. Fabriciová

Výtvarný útvar       -   Mgr. S. Červeňáková

Od šk. roku 2012/2013 sa škola zapája do projektu MODERNÉ VZDELÁVANIE PRE VEDOMOSTNÚ SPOLOČNOSŤ (Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EU) zamerané na implementáciu pedagogického modelu školy s celodenným výchovným systémom a k inklúzií marginalizovaných rómskych komunít.